DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie

Úvodní slovo

    Jsme rádi, že Vás historie SK Jiřice zajímá natolik, že jste si našli cestu na tyto stránky. Podkladem pro vznik prních tří kapitol o jiřické kopané, byly pro ta starší období především zápisy z výročních schůzí. V pozdějším období se historické poznatky opírají o informace nacházející se na webu Pelhřimovského denníku či o články publikováné v občasníku Jiřická lípa.

    Přestože byla vyvinuta maximální snaha, některé údaje mohou být chronologicky nepřesné, především z důvodu absence podrobnějších a do konkrétního období zasazených informací. I tak ovšem vybrané části obsahují mnoho zajímavého, včetně prokliků na tabulky či alespoň částečné výsledkové listiny a mnohdy i dobové komentáře k jednotlivým utkáním.

    Budeme rádi, pokud se na nás obrátíte s různými materiály, fotografiemi či upřesněními. Učinit tak můžete například ne emailové adrese: vincenc.jakub@seznam.cz. Ale nyní se již směle pusťte do vzpomínání na doby dávno minulé či do čtení o sezónách poměrně nedávných.


Sezóna 2021/2022

    Fotbalová sezóna 2020/2021, která byla přerušena v polovině října roku 2020 se na jaře už nerozběhla a spolu s ní byly zastaveny i jakékoliv jiné sportovní aktivity. Za celé jaro tak stojí za zmínku pouze vznik nové vizuální identity v podobě nového klubového loga. To se postupně objevilo na nových sadách dresů napříč všemi věkovými kategoriemi a je také součástí klubových vlaječek, které jsou na hřišti k zakoupení.

    Prvním z týmů, který se pustil do soutěžních utkání byl dorost. Ten během června odehrál 3 zápasy v rámci Okresního poháru Havlíčkobrodska a jedna výhra mu stačila na konečné 3. místo z celkem čtyř účastníků.

    Během nadcházejícího léta proběhla již poměrně tradiční zvelebovací brigáda, jejíž výsledkem tentokrát bylo celkové provzdušnění trávníku a zapískování prostoru brankoviště. Zátěžovou zkouškou si pak hřiště prošlo při pouťovém turnaji a zábavě. Kvalitně obsazený turnaj ovládl Humpolec B, když ve finále porazil Speřice. Jiřičtí díky brance v poslední minutě utkání zdolali Herálec a brali třetí místo. Na následnou zábavu pak přišlo více než 250 lidí, za což Vám mockrát děkujeme!

    V srpnu se kromě rekonstrukce sprch a výčepu konečně rozjely všechny soutěže, i když s nemalými změnami ve struktuře našich týmů. Z portfolia vypadl již delší dobu skomírající B-tým. Vzhledem k širokému kádru dorostu se ale v brzké době počítá s jeho obnovením. Také dorost doznal administrativních změn. Jeho název je nyní Jiřice/Speřice. Po letech sdruženého týmu s AFC Humpolec tak došlo k jeho osamostatnění a nyní jsme zcela odkázáni na vlastní hráče. Dorost mohou doplňovat pouze naši žáci administrativně vedení ve Speřicích a zároveň dorostenci mohou doplňovat tým mužů.

    Na konci létá odjela obě mládežnická družstva na již několikáté soustředění, které se tentokrát konalo na Trnávce. Zúčastnilo se ho celkem 25 fotbalistů, kteří polykali tréninkové dávky pod dohledem zkušených trenérů P. Hložka, V. Růžičky a J. Kamše. Těm sekundoval mladý nadějný trenér V. Křepinský, který během léta přebral tým starších žáků od P. Příhody.

    Co se týče sportovních výsledků, nový trenér dovedl žáky na prozatímní druhé místo OP Pelhřimovska, když v domácím prostředí neprohrál jediný zápas. Tým na hřišti táhl především rychlonohý M. Staněk, který nasázel hned 18 z celkem 70 našich branek.

    Dorostenecké soutěži hrané v počtu 9+1 vládne neohroženě Lípa. Naši dorostenci se s bilancí 3 výher a 5 porážek drží středu tabulky. I v této kategorii je s 9 brankami nejlepším střelcem M. Staněk, který zde tvoří útočné duo s osmigólovým J. Mihulkou. Ukazuje se tak, že nová přenosná hliníková branka našim střelcům svědčí.

    Muži se na konci loňské nedohrané sezóně dělili o druhé místo s Černovicemi. Současná forma týmu je více rozkolísaná, avšak 21 bodů z třinácti zápasů znamená klidný střed tabulky. Kádr před sezónou doplnil druhý Pech, a sice Tomáš. Naopak do Čejova odešli béčkaři Daniel a Lukáš Šimek, Pavel Novák se pak stěhoval do Petrovic. Z individuálních statistik našich hráčů začneme obdrženými kartami. Těch hned 8 nasbíral M. Jirků, byť byly jen žluté barvy a především za „keci“. Zbylé dvě statistiky ovládl P. Pech, který jednak odehrál nejvíce minut (1 169 ve 13 utkáních) a především vstřelil nejvíce branek, a to 13. S šesti brankami ho zpovzdálí sleduje P. Příhoda.

    V průběhu jara 2022 a doznívajícího COVIDu se postupně rozjeli tréninky, na které navázaly přípravné zápasy a v neposlední řadě také kompletní jarní sezóny mistrovských utkání. Trénovat jsme začali nejdříve na umělkách v Jiřicích a po zlepšení terénu jsme se přesunuli na travnatou plochu. Tréninkovou morálku mládeže musíme jednoznačně pochválit. Obvykle tréninky probíhali 2 x týdně, a to v úterý a ve čtvrtek. Jelikož si s námi občas chodili kopnout kluci z Áčka a někteří hráči z Humpolce, kteří mají na Jiřice úzké vazby, počet trénujících byl i větší než 20. V takovémto počtu se dají vymýšlet různorodá cvičení, což všechny více baví a dává to všem smysl. Hráčský kádr se nám v průběhu sezóny ještě rozrostl, za což se sluší poděkovat všem, kteří přivedli své kamarády a spolužáky. Celkový počet hráčů dorostu se na jaře pohyboval kolem 25. Na zápasy jsme však mohli vzít vždy maximálně 18 hráčů, ale téměř vždy se přes různé nemoci a jiné omluvy toto číslo rovnalo právě maximálnímu počtu.

    Před sezónou jsme odehráli 2 přípravné zápasy na umělé trávě v Humpolci. Výsledkově se nám zápasy moc nepovedli, nicméně kluci se dostali alespoň do zápasového tempa. Jarní část sezóny pro nás byla prazvláštně nalosována. Nejdříve jsme zajížděli 4 x na hřiště soupeřů a poté jsme odehráli 4 zápasy doma. Hned první jarní zápas se nám vůbec nepovedl a dostali jsme zasloužený výprask v Golčově Jeníkově (9:1) Ostatní zápasy již měli lepší parametry. Dále za zmínku stojí poslední utkání sezóny, které se uskutečnilo v Petrovicích, čímž jsme v podstatě započali spolupráci s místním celkem. Na velmi dobře připraveném hřišti jsme za velkého tepla předvedli velmi dobrý výkon a sezónu jsme zakončili vítězstvím 5:2 nad velmi nepříjemným soupeřem z Keřkova. Tento zápas byl poslední soutěžní pro Jirku Mihulku, který se rozloučil velmi stylově. Vstřelil 3 góly. Snad se mu takto bude dařit i mezi chlapy. Pocitově se naše hra na jaře zlepšila a dokázali jsme si, že dokážeme odehrát velmi kvalitní a vyrovnaný zápas i s jasným vítězem soutěže – družstvem Lípy. Nakonec z toho bylo 3. místo z 5 účastníků OP HB.

    Jak již bylo zmíněno, odchází nám Jirka Mihulka a nesmíme zapomenout ani na Lukáše Paulíka, který však kvůli školním povinnostem na jaře chyběl. Naopak z družstva žáků přechází do dorostu asi 8 kluků. Znamená to pro nás, že teoretický počet hráčů pro nadcházející sezonu bude vyšší než 30. Z tohoto důvodu jsme rozhodli znovu založit B tým. Ostatně takový jsme měli i plán, když jsme před rokem béčko rušili a také jsme to zmiňovali v posledním našem příspěvku do Jiřické Lípy. Tím se vracíme, k již výše zmíněné spolupráci s týmem z Petrovic. Jaký bude nakonec název nového týmu, to momentálně nevíme. O tom musí rozhodnout funkcionáři na fotbalovém svazu, nicméně je jisté, že domácí zápasy bude tento tým hrát v Petrovicích. Hlavní důvody jsou 2. Pokračování fotbalu v Petrovicích a přetížení hřiště v Jiřicích. Až budete tento článek číst, bude již asi rozhodnuto, zda se váš nový oblíbený tým bude jmenovat klasicky „Jiřice B“ nebo „Jiřice B/Petrovice“. Do tohoto „béčka“ budou chodit hrát kluci ze stávajícího kádru Petrovic + kluci z Jiřického dorostu, případně chlapi z Jiřic, kteří nehrají za áčko. Všichni věříme, že tato spolupráce bude fungovat a bude oboustranně přínosná. Všem, kteří toto spojení organizovali, patří obrovský dík!

    Žáci během zimní pauzy odehráli jeden přátelský zápas proti humpoleckým mladším žákům. Na tréninky se sházelo většinou okolo 10 lidí, z toho 4 kluci z dorostu, kteří měli výjimku i nadále hrát za žákovskou kategorii. První soutěžní zápas hraný v Počátkách jsme bohužel nezvládli a dá se říct, že touto prohrou se definitivně rozhodlo o vítězi soutěže. Zbytek sezóny kluci předváděli dobrý ofenzivní fotbal, když za celou sezónu dokázali nastřílet 133 branek. Z toho jich hned 50 vsítil M. Staněk, čímž vyhrál nejlepšího střelce soutěže. Sezónu jsme tedy zakončili na 2. místě, se kterým můžeme být spokojení.

    Neřešíme však jen pozitivní věci, ale jsou před námi i problémy spojené s oním odhodem 8 žáků do dorostu. Faktem je, že do další sezóny bychom již samostatné družstvo žáků dohromady nedali, a proto nyní řešíme potenciální spolupráce s jinými kluby v okolí. Výsledkem bude znám v nejbližších dnech. Tak se nechme překvapit, v jakém rozpoložení odjede jiřická mládež koncem prázdnin na soustředění na Trnávku.

    Mužům se na jaře vůbec nevedlo. Nejprve sice odehráli několik solidních utkání na Bernard Cupu, kde tradičně měří síly s týmy hrajícími vyšší soutěže, pak ale přišlo pět soutěžních porážek v řadě. Naštěstí následovalo i několik vybojovaných vítězství, a tak se nakonec podařilo udržet 6. místo, tedy přesný střed tabulky OP PE. Při pohledu na skóre 76:63 je patrné, že největším problémem týmu byla a je defenzivní činnost. Naopak útok máme po Pelhřimovském béčku, které tuto soutěž dle očekávání opanovalo, druhý nejlepší v soutěži. Na tom se nejvíce podílel P. Pech, který k 13 podzimním přidal ještě 5 jarních tref. I muži nyní řeší především personální otázky. S fotbalem v Jiřicích skončil M. Petřík, se zády dlouhodobě laboruje brankář R. Zabloudil a zřejmě přijde i jeden přestupový transfer ven z klubu. Naopak přijít by měl minimálně J. Matějka, který doposud nastupoval za Novou Včelnici.

    Z oblasti údržby a brigád bychom chtěli zmínit instalaci nové ochranné sítě na straně u školy. Nejen za to patří díky OÚ Jiřice. Z klasických akcí, na kterých SK Jiřice zajišťují catering se zatím uskutečnily jen Čarodějnice, jelikož sportovní ples ani letos pandemie neumožnila. Blíží se však Jiřická pouť s fotbalovým turnajem, který večer opět završí zábava z živou kapelou, tak se budeme těšit, že přijdete. Díky za podporu.

Zdroj: Přepis článku do Jiřické Lípy - podzim 2021 a léto 2022

Sezóna 2020/2021

    V červenci koronavirus oslabil natolik, že po zrušeném pálení čarodějnic či pochodu kolem valchy bylo možné uspořádat nejen nohejbalový ale i pouťový turnaj včetně večerní zábavy. Začněme nohejbalem, který si zahrálo hned 10 trojic, přičemž prvenství si odvezl Speřický vršek. Na turnaji pouťovém se speřickým už tolik nevedlo, a tak si po roční odmlce došel pro prvenství náš tým, jehož složení můžete vidět na následující fotografii. K pouti je ale ještě třeba dodat, že se večerní zábavy s kapelou Impuls zúčastnilo takřka 300 lidí a neméně úspěšné bylo i nedělní posezení s dechovkou. Pokud tedy situace dovolí, budeme rádi, když se podobnou akci podaří zopakovat i v roce příštím.

    Krásné letní časy bez větších omezení pokračovaly i nadále, a tak v srpnu mohly opět znovu odstartovat soutěže pod hlavičkou FAČR. Do nich muži vstoupili hned se dvěma posilami. První z nich byl P. Pech, který k nám přestoupil z Lučice a jako výpomoc do několika zápasů před svým odletem do zahraničí naskočil humpolecký T. Vrátný. Formálně se ze svého působení v Bedřichově vrátil i P. Tůma, který se ale chce přednostně věnovat řemeslu rozhodčího, a tak pouze občas vypomáhá rezervě. Naopak do Humpolce zamířil P. Koten.

    Ačkoliv se hygienická opatření takřka zápas od zápasu postupně zpřísňovala, fotbalových utkání jsme si užívali až do poloviny října. A nutno podotknout, že především v případě prvního týmu byly oproti minulé sezóně k vidění zápasy s konečným výsledkem, o kterém jsme se většinou rádi rozepsali na našich webových stránkách www.skjirice.wbs.cz i sociálních sítích. Za doposud deset odehraných utkání se proto s jedinou prohrou a dvěma remízami dělíme o druhé místo s Černovicemi.

    Neochudíme Vás ani o trochu podrobnější statistiky. Začněme střelci týmu, kterým s devíti zásahy jednoznačně vévodí P. Pech, druhým je s pěti brankami kapitán P. Příhoda. Tito dva hráči jsou zároveň jedinými, kteří naskočili do všech deseti zápasů. Žlutým kartám se čtyřmi zářezy vévodí J. Vincenc a v kartách červených tradičně kraluje M. Novák, i když tentokrát mu k tomu stačil jediný červený kartonek.

    Béčko pokračuje ve výkonech podle toho, jak se to zrovna sejde nebo nesejde. Důležité ale je, že se to většinou celkem schází. A tak čert vem šest porážek a spíše buďme rádi za to, že je nás tolik a taky za ty dvě výhry, které stačí na dělený předposlední flek. Nejlepším střelcem Benfiky je s pěti zásahy J. Vincenc následovaný čtyřgólovým stále ještě dorostencem V. Křepinským. Ten je zároveň s J. Řezáčem jediným, kdo nastoupil do všech 8 zápasů.

    Když se přesuneme k dorostu, musíme opět připomenout, že na okresní úrovni se hraje fotbal pouze v počtu 7+1. Z toho důvodu je aktuálně na pořadu dne otázka, zda výhledově dorost nepřihlásit do krajské „jedenáctkové“ soutěže. Naše široká členská základna nám to jistě umožní, je však třeba zvážit dopady jak na výsledky týmu, tak i na klubovou kasu, jelikož dojezdové vzdálenosti na zápasy jsou řádově větší. Každopádně v současnosti je dorost přesně ve středu pětičlenné tabulky OP HB a střelecky ho táhne desetigólový kapitán V. Křepinský následovaný sedmi zásahy J. Mihulky.

    V. Křepinskému musíme věnovat ještě jednu větu, která Vám sdělí, že během deseti víkendů sezóny 2020/21 stihl tento hráč nastoupit do neuvěřitelných 24 zápasů ať už za áčko, béčko či dorost.

    Co se týče žáků, tak jedny jsme pro tuto sezónu z Brodska přesunuli zpět k nám na Pelhřimovsko, kde pro ně po dlouhé době vznikla adekvátní soutěž. Jedná se o žáky bez dalšího členění na mladší a starší, a tak zde více, než je tomu u mládeže obvyklé, hraje roli ročník narození. Přesto se naše mladé naděje drží jen jeden bodík za vedoucím Želivem. Pěti góly se o to zasloužil Adam Hložek a třemi brankami přispěl M. Staněk.

    Druhé mužstvo žáků zůstalo na Havlíčkobrodsku, kde se se střídavými výsledky i výkony drží v klidném středu tabulky. Zde dostává rychlonožka Staněk mnohem více prostoru, a tak mohl vsítit hned 25 branek. Stejně tak větší herní vytížení je zde i pro A. Hložka o čem svědčí jeho 20 zásahů. Snad se nejen na této střelecké potenci, ale i na celkové výkonnosti mládežnických družstev pozitivně podepisuje i pravidelné letní soustředění, které se i letos konalo poslední srpnový víkend. Tentokrát 20 hráčů napříč mládežnickými kategoriemi se 4 dospělými zamířili do Vlastějovic, kde je čekalo několik tréninkových jednotek, ale také různé hry a potřebná regenerace.

    Tolik po sportovní stránce, zbývá ale ještě zmínit pár informací provozního charakteru, a hlavně upřímně poděkovat, což spolu úzce souvisí. Nejprve chceme zmínit sponzorské dary, které se nám podařilo získat, a které jsou v situaci, kdy je náš kiosek na hřišti již delší dobu nuceně uzavřen, důležitější než kdy jindy. A věřte tomu nebo ne, zajištění chodu klubu při takovém počtu mužstev stojí nejen čas ale i nemalé peníze.

    Začněme finančním příspěvkem od místní firmy Čermák Transport, s.r.o., díky kterému se podařilo zakoupit novou sadu dresů pro naši mládež. Peněžní dar se podařilo získat také od humpolecké firmy Servant, a.s., a tak se na nové dresy může těšit i áčko. Tímto mockrát děkujeme a budeme se těšit na případnou spolupráci i v letech následujících. Zároveň jsme podali žádost o dvě dotace, a to jak na provoz, tak na výchovu mládeže. Snažíme se tedy klub vést i po finanční stránce tak jak nejlépe umíme a zajistit pro všechny jeho členy co možná nejlepší podmínky s nemalým přesahem i do kulturního dění v obci.

    A právě obec Jiřice je dlouhodobě naším největším partnerem, proto i jí děkujeme za již zmíněný nákup ochranné sítě čí finanční příspěvek na činnost mládeže. Věříme, že zejména v tomto případě se jedná o vzájemně prospěšnou spolupráci a podporu, za kterou se snažíme odvděčit výpomocí při pořádání takřka všech akcí v obci. A výpomoci sportovců se na počátku listopadu dočkali i rybáři, kterým jsme v hojném počtu pomáhali s výlovem velkého rybníka pod hřbitovem. Za ryby též děkujeme, osmahli jsme si je a byly moc dobré.V neposlední řadě děkujeme pivovaru Bernard a velké díky patří samozřejmě všem fanouškům, kterým sice současná situace přála nejméně, přesto jejich podpora i kritika pro nás byla důležitá.

Zdroj: Přepis článku do Jiřické Lípy - podzim 2020 a 2021

Sezóna 2019/2020

SK Jiřice "A"

    V současnosti se po podzimu 2019 áčko nachází na 9. příčce a zůstává tak za očekáváním. Na zhoršených výsledcích se podepsala jednak rozsáhlá marodka, kdy ze hry na delší dobu vypadl například D. Čepl, R. Čepl i P. Jůzl nebo L. Nesporý, který se začal více věnovat běhání. Jiřičtí také v této sezóně přišli o svojí dříve takřka nedobytnou domácí tvrz, když na podzim z neznámých důvodů sbírali body spíše ve venkovních zápasech. Nezbývá tak než doufat, že se to po zimní přestávce a přípravě v podobě účasti na tradičním Zimním turnaji Bernard Cup 2020 změní.

    Jenže po zimní přestávce se toho mnoho nezměnilo. Jiřice skončily s dvěma výhrama a 4 porážkami v těžké konkurenci Bernard Cupu na 6. místě a nadcházející jarní část zastavila pandemie nového typu koronaviru. V OP Pelhřimovska zůstalo tedy platné pořadí po podzimní části, což znamenalo 9. příčku se 17 body. Koncem května a v průběhu června však ještě došlo na pár přátelských utkání s Dolními Kralovicemi, Želivem či Trhovým Štěpánovem.

Konečná tabulka OP Pelhřimovska 2019/20 po odehrané podzimní části:

1. FC Maraton PE 13 11 2 0 66:22 35
2. Dálnice Speřice B 13 9 0 4 46:29 27
3. T. Červená Řečice A 13 8 1 4 42:33 25
4. Kamenice B 13 7 2 4 41:24 23
5. START Lukavec A 13 7 1 5 31:23 22
6. SK Horní Cerekev 13 7 1 5 45:32 22
7. Sokol Černovice A 13 5 5 3 43:25 20
8. FC Ústrašín 13 6 1 6 34:29 19
9. SK Jiřice A 13 5 2 6 41:41 17
10. Nový Rychnov B 13 5 1 7 32:45 16
11. Slavoj Pacov B 13 4 2 7 24:36 14
12. FC Žirovnice B 13 4 1 8 30:47 13
13. SK Obrataň 13 3 1 9 25:49 10
14. SOKOL PLAČKOV A 13 0 0 13 10:75 0

Zdroj: fotbal.cz

SK Jiřice "B"

    V porovnání se sezónou předchozí o poznání lépe vede jiřické béčko, i když nutno podotknout, že horší už to v pelhřimovském pralese být taky nemohlo. Každopádně se za vydatného úsilí J. Vincence podařilo rezervu zachovat a doplnit jí dorostenci i navrátilci jako je například F. Jiřík.

    Organizaci Benfiky má nyní na starosti O. Beránek a Z. David. Co se týče výsledků, je družstvo na výkonnostním vzestupu, jelikož s bilancí 1 výhra, 3 remízy a 6 porážek má na kontě krásných 6 bodů. A to je o 5 bodů více, než loni touto dobou! Pokud se navíc přes zimu ještě více nezhorší už tak mizerná fyzická kondice hráčů, jistě na jaře další body přibydou. Jenže ani rezervě už žádné body nepřibily, protože, tak jako všechny soutěže od třetí ligy níže, byly zastaveny koronavirovou krizí.

Konečná tabulka IV. třídy Pelhřimovska 2019/20 po odehrané podzimní části:

1. Slavoj Třešť C 10 8 2 0 51:11 26
2. SK Rohozná 10 7 2 1 21:13 23
3. Sokol Vyskytná 10 7 1 2 41:22 22
4. Sokol Častrov 10 7 0 3 35:18 21
5. SOKOL PLAČKOV B 10 6 1 3 27:18 19
6. Sokol Mnich 10 4 1 5 21:22 13
7. Sokol Senožaty 10 2 4 4 15:27 10
8. SK Jiřice B 10 1 3 6 20:41 6
9. T. Červená Řečice B 10 2 0 8 17:43 6
10. START Lukavec B 10 2 0 8 9:30 6
11. Vysočina Petrovice 10 1 2 7 21:33 5

Zdroj: fotbal.cz

Dorost

    Řady dorostenců se natolik rozrostly, že už nebylo třeba jejich doplňování ze soupisky žáků vedených ve Speřicích, a tak mohlo dojít ke změně organizační struktury. Nyní tedy už hrají jako Humpolec B/Jiřice a drží umístění v klidném středu tabulky. Tato organizační změna nadále umožňuje zapojení nadějných hráčů do humpolecké dorostenecké divize a také výpomoc opačným směrem. Novinkou je ale možnost začlenění starších kluků do A či B týmu jiřických mužů.

    Zde je potřeba říci, že soutěž dorostenců se hraje pouze „od vápna k vápnu“ systémem 7+1, a tak možnost starších kluků vyzkoušet si dospělý fotbal za áčko nebo béčko je pro jejich budoucí fotbalový vývoj velice důležitá. Nehledě na to, že bez nich by hlavně béčko jako takové mělo velké problémy dát dohromady všech 11 fotbalistů. Za všechny v tomto kontextu můžeme zmínit například J. Řezáče, který béčku vypomohl ve 4 zápasech nebo  V. Křepinského, který za béčko nastoupil dokonce pětkrát a vstřelil 3 branky. Přičemž tito dva hráči často nastupují i za A tým. Za ten ale ještě častěji nastupoval také ještě dorostenec P. Koten, který si v něm připsal 553 minut v 8 utkáních a byl dokonce jeho 7 nejvytíženějším hráčem.

    Koncem května a v průběhu června vinou pandemie koronaviru došlo už jen na pár přátelských utkání.

Konečná tabulka OP Havlíčkobrodska dorostu 7+1 2019/20 po odehrané podzimní části:

1. Ledeč n. S. 9 7 2 0 62:20 23
2. Košetice 9 6 2 1 35:11 20
3. Lípa 9 6 2 1 58:16 20
4. Keřkov 9 4 1 4 36:39 13
5. Štoky 9 4 0 5 33:53 12
6. Humpolec B/Jiřice 9 3 2 4 32:27 11
7. Mírovka 9 3 1 5 30:29 10
8. Veselý Žďár 9 2 2 5 28:52 8
9. Dolní Město 9 2 1 6 27:57 7
10. Úsobí 9 0 3 6 14:51 3

Zdroj: fotbal.cz

Starší žáci

    Právě kategorie starších žáků se ale v létě nejvíce dotkla generační obměna, když se do dorostu posunula hlavní osa týmu. Na trávníky tak na podzim vyběhl zcela nově složený tým a nikdo netušil, jak se s touto situací vyrovná. A to je třeba dodat, že při přechodu do starších žáků se pro hráče mění spousta věcí. Namátkou zmiňme podstatně větší hřiště nebo pro ně zcela nové pravidlo o ofsajdech. Teď už ale můžeme říci, že to klucí zvládli v rámci možností skvěle.

    Po 11 odehraných zápasech podzimní části se s bilancí 5 vítězství, 2 remíz a 4 proher drží v kontaktu s vyrovnaným středem tabulky. To vše při pozitivním skóre 31:27. Důležité také je, že ani v jednom ze zápasů je žádný tým tzv. „nepřejel“ a vždy byli minimálně vyrovnaným soupeřem. V některých zápasech to dokonce herně vypadalo na více bodů, než kolik nakonec získali, naopak v jiných utkáních při nich ale zase stálo štěstí.

    Stejně jako u mladších žáků, i zde musíme vyzdvihnout tréninkovou morálku, jelikož se kluci vždy schází v hojném počtu. Navíc se v týmu stále objevují další nové tváře. Naopak negativum podzimní části soutěže byla častá zranění, z nichž jedno bylo opravdu vážné. I v těchto chvílích se ale ukázalo, že v mezi kluky je dobrá parta. Tým se totiž ještě více semkl a bojoval doslova jeden za druhého, a to nejen na hřišti.

    Koncem května a v průběhu června vinou pandemie koronaviru došlo už jen na pár přátelských utkání.

Konečná tabulka OP Havlíčkobrodska st. žáků 7+1 2019/20 po odehrané podzimní části:

1. Ledeč n. S. 11 8 1 2 65:22 25
2. Herálec 11 8 0 3 62:18 24
3. Šmolovy 11 7 0 4 54:29 21
4. Golčův Jeníkov 11 6 2 3 58:24 20
5. Štoky 11 6 1 4 70:33 19
6. Rozsochatec 11 6 1 4 30:29 19
7. Česká Bělá/Pohled 11 5 3 3 47:32 18
8. Speřice 11 5 2 4 31:27 17
9. Habry 11 5 1 5 45:69 16
10. Leština 11 3 1 7 43:53 10
11. Tis 11 1 0 10 25:107 3
12. Věž 11 0 0 11 10:97 0

Zdroj: fotbal.cz

Mladší žáci

    Jak už to u žáků bývá, po každé sezóně následuje generační obměna, se kterou souvisela i změna trenéra. P. Hložek, tak aby pokračoval se svými svěřenci dál, se přesunul ke starším žákům a opačným směrem se stěhoval P. Příhoda.

    I pod novým koučem pokračovali mladší žáci v kvalitních výkonech a do ročníku 2019/20 vtrhli jako uragán, když první čtyři kola nepoznali hořkost porážky a právem jim patřila první příčka při skóre 31:4. Poté, zřejmě i pod vlivem přílišného uspokojení šly výkony dolů a přišly dvě porážky v řadě. Z nich se ale mladí čutálisti rychle oklepali a po těsném vítězství nad Golčovým Jeníkovem následovala kanonáda. Tu odnesl tým Dolního Města, který z Jiřic odjížděl s debaklem 21:1.

    Po podzimní části tak mladším žákům patří druhá příčka. Tabulka je však velmi vyrovnaná. Týmy na prvním a třetím místě mají stejný počet bodů.

    Koncem května a v průběhu června vinou pandemie koronaviru došlo už jen na pár přátelských utkání.

Konečná tabulka OP Havlíčkobrodska ml. žáků 5+1 2019/20 po odehrané podzimní části:

1. Ledeč n. S. 8 6 0 2 58:22 18
2. Speřice 8 6 0 2 64:19 18
3. Lipnice n. S. 8 6 0 2 87:29 18
4. Lípa 8 5 0 3 84:37 15
5. Herálec 8 4 1 3 38:45 13
6. Golčův Jeníkov 8 3 2 3 78:44 11
7. Šmolovy 8 2 1 5 42:86 7
8. Dolní Město 8 1 1 6 48:111 4
9. Okrouhlice 8 0 1 7 19:125 1
Zdroj: fotbal.cz

Sezóna 2018/2019

SK Jiřice "A"

    Letní příprava prvního mužstva se v červenci roku 2018 nesla ve znamení letních turnajů. Krom tradičního jiřického nohejbalového turnaje se hrály především ty fobtalové. Po čtvrtém místě v Čejově a třetím v Plačkově přišlo cenné prvenství v domácím turnaji, když Jiřice přetlačily rivaly ze Speřic 3:2 po penaltovém rozstřelu. To už byl tým doplněný o navrátilce D. Vincence a expetrovického V. Zacha a od těchto výsledků se také, navzdory absenci trenéra, odvíjel dobrý start do Poutník ligy, kdy mužstvo vyhrálo první čtyři utkání.

    Vítězná série ale nemohla trvat věčně. Navíc tým opustil T. Jůzl, který byl v Jiřicích pouze zapůjčen ze Speřic a těm vinou rozsáhlé marodky musel jít vypomoci do bojů v krajském přeboru. Z následujících zaváhání tak nejvíce mrzí domácí ztráta v podstatě již vyhranéh zápase s Kamenicí, remíza z letos podprůměrným Ústrašínem a především šestigólový výprask ve Speřicích. Přesto byl po podzímu tým na krásném 4. místě mimořádně vyrovnané tabulky se ztrátou pohých 5 bodů na vedoucí Lukavec.

    Stejně jako podzim 2018, tak i jaro 2019 začalo vítěznou sérií. Tentokrát šlo o vítězství ve třech zápasech v řadě, které tým vyhouply mezi aspiranty na prvenství v OP Pelhřimovska. Avšak těsná porážka 0:1 s Lukavcem a zbytečné zaváhání v trápícím se Ústrašíně nás stály cenné body. Navíc ti těžší soupeři jako pelhřimovský Maraton, rozjeté Černovice či Kamenice na jejich domácí půdě měli teprve přijít. V konečném součtu z toho bylo 45 bodů. Což je sice o jeden bod více než v sezóně minulé, přesto ale tento bodový zisk na rozdíl od loňského druhého místa v sezóně 2018/2019 stačil pouze na místo šesté.

Konečná tabulka OP Pelhřimovska muži sezóna 2018/2019:

# Tým Z V R P Skóre B
1 TJ Tatran Červená Řečice 26 17 3 6 82:43 54
2 FC Maraton Pelhřimov 26 17 1 8 99:52 52
3 FC Slavoj Žirovnice B 26 15 5 6 76:63 50
4 TJ Start Lukavec 26 16 1 9 72:46 49
5 TJ Sokol Černovice 26 15 3 8 70:55 48
6 SK Jiřice A 26 14 3 9 72:46 45
7 TJ Slovan Kamenice nad Lipou B 26 14 2 10 69:56 44
8 SK Horní Cerekev 26 11 6 9 65:53 39
9 TJ Dálnice Speřice B 26 11 5 10 55:50 38
10 SK Obrataň 26 8 3 15 67:92 27
11 TJ Slavoj Pacov B 26 7 5 14 60:81 26
12 TJ FC Ústrašín 26 6 6 14 35:63 24
13 TJ Sokol Plačkov 26 4 3 19 29:78 15
14 TJ Sokol Čejov 26 2 4 20 27:100 10

Více info o soutěži: fotbal.cz   

    V týmu však vzhledem k realistickým odhadům kvality kádru i zkušenostem z pořád ještě nedávného a ne příliš úspěšného účinkování v I.B třídě, nevládly postupové ambice. Nicméně konečné umístění mohlo být lepší. Pozitivem však může být nejen nová dorůstající generace mladých fotbalistů, ale také to, že se kádr povedlo poměrně dobře stabilizovat a hned 7 jeho členů se v celkovém počtu odehraných minut vyhouplo nad 80 %.

# Jméno Odehraný čas v min Odehraný čas v %
1. Jakub Vincenc 2340 100%
2. Roman Čepl 2315 99%
3. Petr Příhoda 2204 94%
4. David Vincenc 2145 92%
5. Roman Zabloudil 1974 84%
6. Jakub Dvořák  1890 81%
7. Vladislav Zach 1863 80%

    Do alespoň jednoho z 26 utkání zasáhlo celkem 25 hráčů, přičemž nutno poděkovat především těm, kteří neodehráli tolik minut a přesto s týmem rádi jezdili. I oni se velkou měrou podíleli na jeho výsledcích. Avšak fotbalová statistika je neúprosná a po bodovém zisku, každého nejvíce zajímají vstřelené branky. Těch v této sezóně 2018/19 suverénně nejvíce nastřílel D. Vincenc, který s 22 zásahy obsadil celkové třetí místo v tabulce střelců OP.

# Jméno Branky
1. David Vincenc 22
2. Miroslav Jirků 13
3. Jakub Dvořák  8
4. Petr Příhoda 6
5. Josef Jůzl 5
6. Jakub Vincenc 4
7. Martin Hájek 3
8. Jakub Plaček 2
9. Miroslav Novák 2
10. Lukáš Nesporý 2
11. Vladislav Zach 1
12. Petr Novák 1
13. Roman Čepl 1
14. David Čepl 1

    Není proto divu, že byl také nejčastěji nominován do sestavy kola jakožto hráč zápasu. Je ale s podivem, že do sestavy celé sezóny se přesto nedostal, i když v tom hraje možná roli i neuvěřitelných 43 branek T. Obrance z Červené Řečice a 27 branek černovického Š. Paclíka. Do ní tak nakonec byli za jiřické nominováni M. Hájek a J. Vincenc. Kompletní sestavu OP Pelhřimovska 2018/19 naleznete zde, včetně možnosti hlasování pro své favority.

# Jméno Nominace na hráče zápasu
1 David Vincenc 8
2 Josef Jůzl 4
3 Martin Hájek 2
4 Vladislav Zach 2
5 Miroslav Jirků 2
6 Roman Zabloudil 2
7 Jakub Vincenc 1
8 Jakub Plaček 1
9 Radek Jůzl 1

    Závěrem ještě přidáme neobdivuhodnou statisku počtu obržených žlutých karet, kterou ne příliš překvapivě ovládl štítový záložník M. Hájek. Ten navzdory pouhým 14 odehraným utkáním dokázal nasbíral hned 8 žlutých karet. Na rozdíl od V. Zacha a M. Nováka, ale nebyl ani jednou vyloučen.

# Jméno Žluté karty
1. Martin Hájek 8
2. David Vincenc 6
3. Petr Příhoda 6
4. Jakub Vincenc 5
5. Vladislav Zach 4
6. Miroslav Jirků 4
7. Miroslav Novák 4
8. Jakub Dvořák  1
9. Josef Jůzl 1
10. Petr Novák 1
11. Jiří Langr  


SK Jiřice "B"

    O výsledcích béčka by bylo lepší se nešířit, ale alespoň pro úplnost. Pouhé dvě remízy a logicky tak poslední místo v tabulce IV. třídy pelhřimovska bylo velice špatným výsledkem. Úroveň zápasů byla místy doslova tragická a přestože v tomto týmu více než kde jinde nejde o výsledky, tak přesto to nikoho se zúčastněných nemohlo bavit. Mezi stálice týmu paříl brankář O. Beránek a dále pak J. Komrs, Pavel Novák, Petr Novák, Zdeněk David, David Čepl, Martin Petřík, R. Tománek, A. Pavlík, matador M. Horký a další akvizice různého původu.

Konečná tabulka IV. třídy OP Pelhřimovska 2018/2019:

# Klub Z V R P S B P+ P-
1. Nová Cerekev 18 12 3 3 71:23 39 0 0
2. Třešť C 18 13 0 5 76:33 39 0 0
3. Rohozná 18 11 3 4 46:39 36 0 0
4. Mnich 18 10 4 4 39:25 34 0 0
5. Vyskytná 18 8 5 5 40:32 29 0 0
6. Častrov 18 7 5 6 35:36 26 0 0
7. Velká Chyška 18 4 4 10 22:45 16 0 0
8. Plačkov B 18 3 6 9 22:37 15 0 0
9. Petrovice 18 3 6 9 31:64 15 0 0
10. Jiřice B 18 0 2 16 22:70 2 0 0

    Přesto bylo rozhodnuto, že béčko zústane zachováno, a to především proto, že bude v příští sezóně 2019/2020 doplňováno několika hráči dorostu z končících ročníků. Dále byli oslovení bývalí hráči Hněvkovic a jiní npotencionální hráči. S jejich pomocí a pod vedením Z. Davida a O. Beránka snad béčko bude důstojnějším reprezentantem jiřické kopané a bude sloužit jako přestupní můstek mezi dorostem a muži.

Dorost AFC Humpolec "B"/Speřice

    Dorost ač hrájící pod divným názvem, byl a bude srdcem jiřický. Název a za ním se skrývající spolupráce vznikl z důvodu, možnosti doplňovat kádr méně vytíženými hráči z Humpolce a také žáky, kteří jsou administrativně vedeni ve Speřicích (viz níže). A hned v první sezóně se jiřickému dorostu poveldo vyhrát OP Havlíčkobrodska 7+1. Přičemž neméně důležitý je i fakt, že od příští sezóny bude dorost pokračovat již pod jménem AFC Humpolec "B"/Jiřice. Bude tak možné většinu hráčů využívat v jiřickém dospělém fotbale.

Konečná tabulka Okresního přeboru dorostu 7+1 Havlíčkobrodska v sezóně 2018/2019:

# Klub Z V R P S B
1. Humpolec B/Speřice/Jiřice 18 12 3 3 106:42 39
2. Habry 18 12 2 4 90:49 38
3. Keřkov 18 12 1 5 81:50 37
4. Ledeč n. S./Hněvkovice 18 11 1 6 89:67 34
5. Křivsoudov 18 9 1 8 56:50 28
6. Štoky 18 9 0 9 105:114 27
7. Veselý Žďár 18 7 1 10 70:70 22
8. Dolní Město 18 6 1 11 63:90 19
9. Košetice 18 5 2 11 45:58 17
10. Úsobí 18 1 0 17 24:139 3

Více informací o soutěži: fotbal.cz

Mladší a starší žáci

Mládežnické kategorie starších a mladších žáků jsou vedené jako TJ Dálnice Speřice pouze administrativně z důvodu spolupráce a nutností Speřict mít jako účastník KP mužů také mladežnickou základnu. Ještě před začátkem soutěží bylo celou mládež včetně dorostu připraveno třídenní soustředění v Mladých Břištích, a pak už se naplno rozjela i jejich soutěžní utkání....

 Uplynulá sezóna byla pro mladší žáky jednoznačně úspěšná, a to nehledě na konečné umístění v tabulce, kterému se budeme věnovat níže. Největší úspěch je jistě ten, že jsme přivedli do našeho týmu další nové tváře. Celkový počet dětí, kteří nastoupili do zápasu mladších žáků, byl v této sezóně 21. Protože hrací je systém 5+1, znamená to, že většinu zápasů jsme měli na střídačce více než 10 dětí. To je naprosto úžasné, protože všechny ostatní týmy měly na střídání vždy podstatně méně hráčů.
 
    Nyní již k samotným výsledkům a jejich hodnocení. Sezóna byla rozdělena na základní a nadstavbovou část. V základní tabulce jsme obsadili třetí místo ze 7 týmů, příčemž se hrálo dvoukolově systémem každý s každým (doma a venku). Jak ukazuje následující tabulka, v tomto systému jsme vyhráli 8 zápasů a čtyřikrát jsme odcházeli poraženi.
 
# Klub Z V R P S B
1. Štoky 12 11 0 1 162:57 33
2. Habry 12 11 0 1 153:37 33
3. Speřice (Jiřice) 12 8 0 4 130:80 24
4. Věž 12 6 0 6 82:82 18
5. Lipnice n. S. 12 3 0 9 66:131 9
6. Tis 12 2 0 10 70:160 6
7. Dolní Město 12 1 0 11 69:185 3
Zdroj. fotbal.cz

    Do nadstavbové části postupovali tři nejlepší týmy z obou skupin OP Havlíčkobrodska a navíc ještě nejlepší čtvrtý tým. My do této v podstatě druhé části sezóny vstupovali s velkým očekáváním a obavami z neznámého. Zároveň ale také s tím, že nemáme co ztratit a těšili jsme se zejména na konfrontaci s novými týmy. Jako první soupeř nás čekala Chotěboř. Předvedli jsme velmi dobrý výkon a zvítězili jsme. Nutno podotknout, že tento výsledek znamenal jedinou porážku pro Chotěboř jakožto konečného vítěze nadstavbové části.

    Naše výkony v nadstavbové části tedy můžeme hodnotit jako povedené, až na jediný zápas. Ten jsme odehráli v Libici nad Doubravou a jelikož jsme hráli opravdu špatně, byla jasná výhra domácích naprosto zasloužená. Musím zmínit i zlepšené výkony proti týmům, se kterými jsme hráli v základní části. Habry nás dvakrát porazili, ale v nadstavbě jsme jim to oplatili a zcela zaslouženě vyhráli.

    Zmíním ještě poslední zápas v sezóně, který jsme odehráli doma proti silným Štokům. Zatímco v základní části bylo skóre proti tomuto soupeři ze dvou zápasů 1:25, tak v posledním zápase jsme sice opět prohráli, ale předvedli jsme výborný výkon a odešli jsme i přes porážku 6:11 ze hřiště se ctí a vztyčenou hlavou. Opět přikládáme tabulku nadstavbové části, ze které je patrné, že sjme odehráli 6 zápasů s bilancí 4 výhra a 2 prohry, což nakonec znamenalo fantastické třetí místo.

# Klub Z V R P S B
1. Chotěboř B 6 5 0 1 80:32 15
2. Libice n. D. 6 5 0 1 56:15 15
3. Speřice (Jiřice) 6 4 0 2 36:35 12
4. Štoky 6 3 1 2 56:39 10
5. Habry 6 2 1 3 38:43 7
6. Věž 6 1 0 5 19:78 3
7. Mírovka 6 0 0 6 16:59 0

Zdroj. fotbal.cz

Co říci závěrem? Je třeba poděkovat všem rodičům, kteří nám pomáhali s dopravou na zápasy. Dále chci poděkovat jmenovitě a to: Jirkovi Kamešovi za odpískání všech domácích zápasů, které se mu nikdy nevymkly a nemusel udělit ani jednu žlutou. 😊 Dále Martinu Bínovi, který ač asistent u starších žáků, přišel vždy na domácí zápas mladších žáků a otevřel kulturní zařízení. 😊 V neposlední řadě děkuji Vašku Růžičkovi, který i když má hlavní pracovní poměr u dorostu, stal se mým asistentem, statistikem a psychologem mužstva mladších žáků. 😊 Poděkování patří také všem, kteří nám jakýmkoliv způsobem pomáhají s chodem našeho vesnického klubu.

Statistiky:
Účast na zápasech: 1. - 3. Hložek A., Pospíšil J, Pospíšil O. (100 %), 4. - 5. Čáp M., Burda D. (89 %)
Nejlepší střelci: 1. Petrov R. (45 branek), 2. Hložek A. (17), 3. Růžička Š. (13), 4. Forró Š. (12), 5. Krejčí F. (11)

 
Konečná tabulka starších žáků OP Havlíčkobrodska 7+1 2018/2019:
# Klub Z V R P S B P+ P-
1. Lípa 24 22 1 1 172:20 67 0 0
2. Ledeč n. S./Hněvkovice 24 18 1 5 171:43 55 0 0
3. Speřice 24 14 2 8 72:36 44 0 0
4. Rozsochatec 24 14 2 8 98:60 44 0 0
5. Herálec 24 14 1 9 127:73 43 0 0
6. Mírovka 24 13 1 10 74:64 40 0 0
7. Štoky 24 11 3 10 88:63 36 0 0
8. Leština 24 11 1 12 86:59 34 0 0
9. Úsobí 24 11 0 13 74:87 33 0 0
10. Šlapanov 24 10 2 12 76:104 32 0 0
11. Šmolovy 24 5 2 17 55:151 17 0 0
12. Tis 24 5 0 19 64:161 15 0 0
13. Lipnice n. S. 24 0 0 24 16:252 0 0 0

Zdroj. fotbal.cz

Fotogalerie z utkání všech mladežnických mužstev v sezóně 2018/ 2019 k nalezení zde.

    Mimo výše zmíněných hlavních soutěží se klub zúčastnil Bernard Cupu i v roce 2019, kde v kombinované sestavě skončil na 4. místě. V letní pauze pak uhráli dorostenci s brankářem O. Beránkem 3. místo na turnaji v malé kopané v Bystrý a uskutečnil se také jiřický nohejbalový turnaj. Na ve vápnech nově položeném pažitu se odehrál i fotbalový pouťák, který po roční odmlce v roce 2019 opět ovládly sousední Speřice.

    Poslední prázdninový týden roku 2019 absolvovali budoucí naděje jiřické kopané čtyřdenní soustředění, tentokrát v rekreačním středisku „U Pihávka“. Kluci polykali tréninkové dávky a zároveň utužili nově vzniklou partu, která je základním stavebním prvkem dobrých výsledků.

    Co se týče ostatní aktivit spolku, tak ten se i nadále podílel na organizaci takřka všech kulturních akcí v obci, a to především ve formě zajištění občerstvení. Jednalo se o všechny plesy, obecní zabijačku, pochod kolem Valchy, dětský den, pouťovou zábavu s kapelou Impuls apod. Mezi další aktivity patřila i nejedna brigáda na sběr kamene, kterých se hojně účastní především mládež, čímž si vydělala například na nová klubová trička.

Moderní historie

    S příchodem roku 2010 se v Jiřicích začalo fotbalově blýskat na lepší časy. Nejen že firma PPL v rámci sponzorského daru pořídila nové sítě na branky, ale Jiřice navíc okupovaly první příčku III. třídy a na konci sezony tak zaslouženě slavily návrat do okresního přeboru. Mezi hlavní opory týmu patřili hráči jako Michal Maršík, Petr Hložek či Martin Hájek. Ti zářili dále i v Poutník lize, kde pouze v podzimní části sezony dohromady nasázeli 20 z celkem 35 branek. Měli tak největší zásluhu na umístění týmu vedného Pavlem Vítkem v klidném středu tabulky po odehrání poloviny soutěže.

Miroslav Jirků a Jiří Vincenc v pozadí na hřišti v Horní Vsi, kde Jiřice v závěrečném kole III. třídy remízou stvrdily návrat do OP.
Zdroj: pelhrimovsky.denik.cz

    V obci v té době již dobře zavedený tenisový oddíl v čele s panem Vladímírem Cihlářem, který měl a dodnes má k dispozici moderní zázemí několika antukových kurtů, pořádal několikátý ročník turnaje O Pohár starosty obce. V zimních měsících se oddíl věnoval tenisu stolnímu v místním sále obecního úřadu. V plánu bylo také uskutečnit turnaj v nohejbalu, který byl dříve velice populární, a tak se také v následující letech několikrát stalo. Více informací o situaci klubu na konci roku 2010 přináší občasník Jiřická lípa, jehož odpovídající část naleznete zde.

    Jiřičtí zakončili úvodní sezonu po návratu do Poutník ligy na solidním 6. místě se ziskem 37 bodů, což byl na nováčka slušný výsledek. Celou tabulku okresního přeboru ročníku 2010/2011 naleznete zde včetné přehledného výsledkového servisu, který se Vám zobrazí po kliknutí sem. Není tedy divu, že po roce strádání kolem fotbalu opět narůstala euforie, která dala na půdorysu končící generace dorostnců vzniknout i rezervě - tzv. Benfice.

    Už v předchozí sezoně v Jiřicích fungovala přípravka a samozřejmě již zmíněný dorost, což byl vzhledem k poměrně krátké tradici fotbalu v obci nadstandardní počet týmů. Přičemž také dorost si vedl více než dobře a skončil pouze vinou skóre na druhém místě okresního přeboru, z čehož měl trenér Martin Horký zajisté radost. Připravka, kterou doposud vedl Svatopluk Veroněk ml., byla naopak bohužel kvůli nedostatku hráčů alespoň dočasně nucena opustit soutěž, avšak i nadále trénovala.

    Na samém počátku roku 2011 došlo k významné reorganizaci ve vedení klubu, když se staronovým předsedou stal p. Petr Hlavička, který převzal úřad po Svatopluku Veroňkovi st. Významnou změnou v tomto roce bylo také ukončení spolupráce s p. Veroňkovou, praní dresů se tak ujala p. Sadská. Založení se v návaznosti na vznik plážového hřiště dočkal oddíl volejbalu a prohloubena byla spolupráce s TJ Dálnice Speřice. Bylo tomu tak především v oblasti mládeže. Na rozmach fotbalu v Jiřicích navázalo také i znovuobnovení tradice sportovních plesů či vznik těchto webových stránek, které po drobné krizi vztaly z mrtvých na podzim roku 2017.

    Jiřičtí fotbalisté se od této doby také začali formou zajištění občerstvení v kiosku na hřišti podílet na organizaci mnoha dalších akcí v obci. Mezi ně patří například pálení čarodějnic či dětský den. Stali se tak více finančně nezávislými, což ale vedlo ruku v ruce k větší časové náročnosti při správě a plnění povinností sportovního klubu. I toto období podrobně mapuje Jiřická lípa.

    V sezoně 2011/2012 byli všichni zvědaví především na počínání po delší odmlce nově vzniklého béčka. To po polovině sezony všechny překvapilo, když skončilo jen o skóre druhé za Budíkovem. Do krize se ale naopak dostal dorost, ve kterém se projevil nedostatek hráčů a disciplíny, což vyústilo v jeho zrušení uprostřed soutěže a platbě nemalé pokuty. Navzdory nadstandardnímu vybavení se také bohužel příliš neuchytil ani rekreačně vedený volejbalový oddíl.

    Vraťme se zpět ke kopané, kde v konečném zúčtování fotbalových výsledků skončilo béčko na krásném třetím místě tabulky a mohlo být se svým premiérovým startem v IV. třídě Pelhřimovska spokojeno. Avšak "A" tým své snažení přetavil pouze v 9. příčku a zůstal tak daleko za svým potenciálem - tabulka; výsledky. I z toho důvodu se jednalo o možnosti hostování Miroslava Nováka a možném příchodu brankáře Martina Krupičky.

    Prvně jmenovaný do Jiřic přišel nejprve v létě 2013 na hostování a o rok později byl dotažen jeho přestup. Obdobná situace byla i u Martina Krupičky, který v klubu působil od jara 2015. Po neuspěšné sezoně 2015/2016 ale přestoupil do konkurenčního Čejova. Do klubu se na další epizodní působení vrátil i Ondřej a Marek Sadaský a přibyli navrátilci z Humpolce Radek Šimůnek či Jakub Vincenc. Což bylo v krátkém sledu několik posil, které zkvalitnily a především ještě rozšířily kádr nejen pro sezonu 2012/2013, ale i pro sezony následující.

    V tomto období jiřický svatostánek také využívalo mužstvo TJ Dálnice Speřice a to z důvodu rekonstrukce jejich domácího hřiště. Definitivní tečku za ročníkem 2011/2012 pak udělal nohejbalový turnaj a pouťové střetnutí staré gardy s hasiči. Obě tyto události se staly tradicí i pro roky následující. Podrobně se o tomto období dočtete zde.

    Na začátek sezony 2012/2013 byla v Jiřicích již bez Svatopluka Veroňka ml. znovuobnovena mladší přípravka, což je vhledem k neustálé potřebě nových hráčů nadmíru důležitá událost. O to víc pokud se jí dařilo i výsledkově, když dokázala zvítězit ve všech 6 podzimních kláních. Ani "áčko" nezůstalo pozadu a konečně se jalo naplnit svůj výše zmíněný potenciál, když ve vyrovnané tabulce udrželo první příčku v soutěži až do jejího závěru a mohlo se tak těšit na postup do I.B třídy.

    Zde si můžete připomenout krásný pohled na závěrečnou tabulku a výsledkovou listinu. Kádr v této době tvořili například tito hráči: R. Zabloudil, J. Langr, Jiří Vincenc, P. Hložek, Jakub Vincenc, L. Nesporý, M. Jirků, M. Hájek, R. Šimůnek, Petr Příhoda, D. Vincenc, R. Čepl, A. Kolárik, J. Hrůza.Zdroj: https://pelhrimovsky.denik.cz/fotbal_region/jirice-prevalcovaly-ustrasin-a-maji-jisty-prebornicky-titul-20130617.html K postupu se objevil i obsáhlý článek v Pelhřimovském deníku, který hodnotil postup jako urputně vybojovaný. Přečíst si ho můžete zde.

    Béčko zakončilo své putování po okrese na pěkném 7. místě IV. třídy (tabulka a výsledky). Fotbalovému ročníku 2012/2013 tak chyběla pouze třešnička na dortu v podobě zisku domácího pouťového poháru, který jiřičtí ztratili až v penaltovém rozstřelu s Budíkovem. Nutno také podotknout, že na stále větší popularitě začal nabírat stolní tenis, kterému se během zimy hojně věnovali členové oddílu tenisu a postupně se začali přidávat i další. Občasník Jiřická lípa opět přináší podrobnější ohlédnutí za tímto obdobím.

    Od sezony 2013/2014 se po dlouhé době v Jiřicích opět hrála I.B třída a fotbalová euforie mohla směle pokračovat, když jiřičtí v polovině sezony drželi velice slušné 7. místo a společně s béčkem se na tréninku scházelo až 25 lidí.

    Bohužel na jaře přišel výsledkový propad a Jiřice byly nakonec rády, že soutěž udržely, když v konečné tabulce skončili jedenácté. Béčku byla v konečném zúčtování přisouzena 8. příčka v tabulce a nikdo by na základě průměrných výsledků nepředpovídal průběh sezony následující. Na podzim roku 2013 také vygradoval zájem o stolní tenis registrací SK Jiřice do oficiální soutěže.

    Pokles formy "áčkařů" pokračoval i nadále a vzhledem k plánované reorganizaci soutěží, kdy mělo sestupovat až 5 týmu, bylo jasné, že jiřickým se tato nepříjemnost nevyhne. Navíc, když po pouhých třech výhrách skončili v tabulce jasně poslední. V té době chyběl v jiřkém fotbale řád a ukázalo se, že hrát vyšší soutěž bez trenéra jde jen s těží.

Marek Sadský ve vítězném utkání prosti Štokům v sezoně 2014/2015. Jiřice přesto čekal sestup zpět do Poutník ligy. V pozadí Jakub Vincenc a Jiří Rohovec. Zdroj: pelhrimovsky.denik.cz

    Fotbalovou radost tak v sezoně 2014/2015 rozdávala pouze jiřická Benfika, která vykopala postup z pralesa do III. třídy, když díky skvělým výkonům a výsledkům za sebou v tabulce nechala všechny své soupeře. Již několikátou sezonu zakončila také jiřická přípravka, u které bylo hlavním úspěchem, že se stále držela pohromadě dvě mužstva (mladší a starší) nové, dorůstající generace fotbalistů.

    Nálada v jiřickém fotbalovém klubu vinou výsledků i narůstajících povinností souvisejících s provozem klubu a pořádáním akcí nebyla příliš dobrá. Navíc z funkce odstoupil předseda Petr Hlavička, kterého nahradil Martin Horký. Sestup a odchod několika lidí, kteří se podíleli na provozovaní kiosku na hřišti a chodu klubu obecně, se dále výrazné projevoval i na výkonech.

    SK Jiřice se dvě sezony po sestupu do Poutník ligy nemohly herně vzpamatovat a tak tak se držely na chvostu tabulky jen těsně od sestupu, čemuž svými výkony napomáhal i jistý David Holoubek. Na jeho branku z takřka poloviny hřiště budou v Počátkách ještě dlouho vzpomínat. Tyto nepříjemné peripetie, které se opakovaly jak přes kopírák v sezoně 2015/2016 a 2016/2017, opět detailně popisuje Jiřická lípa.

    To B-tým si vedl o poznaní lépe a pod taktovkou Jiřího Langra skončil ve vyšší soutěži na sedmém místě tabulky III. třídy, nicméně sestup na ní čekal hned o rok později. Ačkoliv k záchraně dle tabulky nechybělo mnoho, ale každý už tušil, že Benfice bude v IV. třídě lépe.

    Ročník 2017/2018 byl rozehrán mnohem klidněji. První tým Jiřic se pod vedením Vladimíra Voplakala, vymanil z herní krize a udržel třetí příčku konečné tabulky Poutník ligy. Do I.B třídy se ale kvůli čerstvým vzpomínkám na nevydařené sezony předchozí a i s ohledem na úzký kádr nepostupovalo. Bengo, které svolával Jakub Frantál, hrálo své zápasy s kádrem o poznání širším v klidných vodách pelhřimovského pralesa. Jejím výkonům odpovídalo konečné páté místo, se kterým panovala spokojenost.

    Také žáci běhali za dozoru Petra Příhody a Petra Hložka po jiřickém pažitu, ačkoliv jsou administrativně vedeni jako TJ Dálnice Speřice. To proto aby jejich první tým mohl hrát krajský přebor. Žákům se až nebývale dařilo, když mladší kategorie mohla na konci sezóny slavit titul a starší skončili šestí.

    Velkou snahou od konce roku 2017 bylo také konečně vyjasnit organizační strukturu v klubu, a tak po dvouletém faktickém bezvládí byl zvolen nový předseda Petr Příhoda. Avšak drobnou nepříjemností je z tohoto pohledu konec Vladimíra Voplakala na lavičce áčka. Stejně tak je otázkou, kdo se ujme vedení B-týmu. Více se dozvíte zde.

Hráči muži v roce 2017: Roman Zabloudil, Petr Novák, Jiří Langr, Jakub Frantál, Ondřej Beránek, Petr Hložek, Milan Trnka, Antonín Borovička, Jaroslav Záviška, Jakub Vincenc, Miroslav Novák, Josef Jůzl, Tomáš Jůzl, Radek Jůzl, Roman Čepl, David Čepl, Jakub Plaček, Martin Hájek, Petr Příhoda, Martin Horký, Miroslav Jirků, Lukáš Nesporý, Jakub Dvořák,  Martin Petřík, Zdeněk David, Lukáš Šimek, Ondřej Vitera, Robert Decastelo, Pavel Novák, Michal Škrabal, Roman Tománek, Petr Tůma (po sezóně odchod do Bedřichova) ...

Poděkování za zaslané tabulky a výsledkové listiny patří Milanu Reichovi a Pavlu Pechovi z FAČR.

Pokud máte jakékoliv další či přesnější informace, fotografie či jiné materiály týkající se historie sportu v Jiřicích a chcete se o ně podělit, neváhejte se ozvat na vincenc.jakub@seznam.cz nebo na tel.: +420 605 719 958

Založení sportovního klubu

    Jak již bylo zmíněno v předchozí kapitole, založení sportovního klubu se datuje do roku 1991. A s jeho vznikem a pořebou nových hráčů se váže druhá výkonostní krize TJ Dálnice Speřice. Citujme tedy opět jejich web:

"Po pěti letech působení v kraji nastala v roce 1991 druhá výkonnostní krize v dějinách speřického fotbalu. Ta byla způsobena převážně generační výměnou kádru a založením oddílu v Jiřicích. Mužstvo tehdy znovu sestoupilo do okresního přeboru, kde se po počátečních neúspěších a následném doplnění a omlazení manšaftu vyhouplo na dvě druhá a konečně v roce 2000 na 1. místo přeboru pelhřimovského okresu."

    Možná, že již v těchto slovech z raných začátků klubu SK Jiřice, lze najít počátek zdravé rivality, která mezi kluby z jedné obce přirozeně panuje. Přecijen podíl viny na devítiletém působení v okresním přeboru se v případě tak ambiciózního týmu jakým bezpochyby TJ Dálnice Speřice jsou, jentak nezapomíná.

    Rivalita gradovala i nadále, když se v sezoně 2002/2003 oba týmy potkaly v jedné soutěži. Stalo se tomu tak díky probíhajícím územně správním změnám, které daly vzniknout I.A třídě. První měření sil na hřišti Speřic skončilo pro jiřické debaklem 5:0.

    Ale začněme pěkně po pořádku. Nejstarší zápis z valné hromady, který se mi dostal do rukou, je z 2. června 1997. Přitomné osoby, kterými byly Veroněk, Hlavička, Vitera, Sadský S., Sadský P. a Maršík díky svému rukopisu moc informací nezanechaly. Nicméně to málo co vyčíst lze je, že zde v sezoně 1997/1998 fungovala dvě družstva mužů a žáci. Finančně klub podporovaly především Stavby mostů Praha (60 000 Kč), v menší míře pak PROFIL, MAREK, ČERMÁK a samozřejmě obec. I proto klub hospodařil s vyrovnaným rozpočtem, konkrétně se zanedbatelnou zrátou 8 680 Kč.

    Obdobná situace byla i v roce následujícím. Zmínit můžeme například výdaje na tři uskutečněné přestupy v celkové hodnotě 28 000 Kč či vybrané vstupné ve výši 7 532 Kč, ani tyto hodnoty však nijak významně nevybočují z nastoleného trendu. Toho léta se hrál také tradiční pouťový turnaj, kterého se mimo domácích Jiřic zúčastnily Stavby mostů Praha, Speřice a Zdislavice.

    Výroční schůzi na konci roku 1998 zahájil předseda p. Hlavička minutou ticha za zesnulého Františka Vaňhu a poté již byly řešeny běžné problémy spojené s chodem klubu. Mimojiné byla z důvodu narůstajícího počtu týmů (nově byl založen dorost) zmíněna potřeba většího objemu finančních prostředků a nutnost vybudování sociálního zázemí.

    První tým vedl trenér Jaroslav Blažek, kterému se se svými svěřenci pdařilo postoupit do vyšší soutěže, a to především díky rozšíření a celkovému zkvalitnění kádru. Tyto zápasy dle tehdejšího kronikáře Rudolfa Havla navštěvovalo v průměru 95 diváků. Dorost pod taktovkou p. Hromádky tvořilo 15 hráčů. Žáky vedl Vladimír Voplakal a finančně je podporovala firma Čermmák Transport, ktérá například zaplatila pronájem haly v období zímní přípravy.


Muži "A" v sezoně 1998/1999 v horní řadě zleva:

    Ze strany obce se finanční podpora v tomto roce soustředila do Speřic, kde bylo nutné dokončit stavbu tribuny a sociálního zázemí. O hřiště v Jiřicích se tak staral především p. Sadský st., který ho mimojiné pravidelně sekl. Již v té době panovaly problémy s menší účastí hráčů na tréninku. Ty následně vyústily v malou účast na soustředění či klubovém zájezdu do Rakouska, jež byl výborem zajištěn, a na který vynaložil klub nemalé finanční prostředky.

    Členy výboru byli Svatoplik Veroněk st., Miroslav Vitera, Rudolf Havel, Sadský Stanislav ml. a st., Dvořák Petr, Beneš Vlastimil, Čermák Zdeněk, Hlavička Petr (předseda) a měli k dispozici rozsáhlou členskou základnu čítající 173 lidí.

    V roce 1999 byla dokončena stavba sociálního zázemí a panem Příhodou byly v Německu zakoupeny nové míče. Od dorostu odešel kvůli pracovním povinostem p. Hromádka a částečně i z tohoto důvodu nebyla tato věková kategorie přihlášena do soutěže. Dále však pokračovali žáci a B-tým pod vedením p. Hlavičky a Maršíka. Finanční kondice klubu byla dobrá. S příjmy i výdaji okolo 200 000 Kč uzavíral klub svůj rozpčet se stabilně vyrovnanou bilancí.

    Nadále se pracovalo na zvýšení kvality zázemí, a proto došlo k napojení kabin na plynové vytápění a ohřev vody či vztyčení dvou dřevěných sloupů s osvětlením hrací plochy. Ty o několik let později schodil až silný vítr. Vyřešit bylo třeba dopravu na utkání, když újmu zaznamenal vozový park. Konkrétně vozidlo IFA, které tak pro následující rok nebylo k dispozici.

    V žácích prezentoval svůj potenciál jistý mladík Petr Příhoda, který se stal nejlepším střelcem týmu v ročníku 1999/2000. Jeho gólový účet se zastavil na neuvěřitelných 42 brankách. Druhý byl Tomáš Jůzl, který ho s 13 trefami násedoval s nebývalým odstupem. Sezona nemohla skončit jinak než vítězstvím v okresním přeboru. Krom 22 hráčů v žákovské kategorii se v Jiřicích opět objevil dorost v počtu 20 kluků, za který klubu pro výborné trénikové podmíky na výroční schůzi poděkoval dorostenec Jaroslav Svoboda.

    I v další sezoně 2000/2001 se hrál v Jiřicích dobrý fotbal o čemž svědčí průměrná navštěvnost okolo 150 diváků a výtěžek ze vstupného, který se vyhoupl na 15 120 Kč. Fotbalovou radost jim rozdávali hlavně častí střelci z řad A-týmu, kterými byli například Heřmánek, Veroněk, Štěpák nebo Petr Sadský. A jiřičtí se i díky v úvodu tohoto článku již zmíněné reorganizaci vyhoupli do I.A třídy.

    Nutno ale podotknout, že se výroční schůze v roce 2000 účastnil i p. rozhodčí Vodochodský, který zde konstatoval, že s pískáním v Jiřicích není žádný problém a publikum je dobré. Fanouškům a spoluhráčům poděkoval jak kapitán žáků Voplakal, tak i kapitán dorostu Adam Pavlík.

    Za rok 2002 byly nakoupeny a skonzumovány klobásy v hodnotě 16 742 Kč, výdaje na trenéra činily 12 000 Kč a například zajištění dopravy si při absenci starého dobrého vozidla IFA vyžádalo 37 769 Kč. Tyto a jiné náklady byly pokryty financemi od sponzorů ve výši 110 000 Kč a financemi z dotací FAČR ve výši 139 900 Kč.

    Dle slov asistenta trenára A-týmu Pavla Maršíka byla sezona 2001/2002 po podzimní části velice zpackaná a tým se krčil na poslední příčce tabulky I.A třídy. Dařilo se opět žákům, které střelecky táhl Jakub Frantál a Josef Jůzl. Jejich utkání navíc patřila k těm atraktivnějším a to především díky průměru šesti branek na zápas. Jiřický klub trápily také zakopnuté míče, které se často nevracely z kopřiv a zahrad rodinných domů za brankami. Problémové byly i často nekompletní sady tresů postrádající trenýrky či štulpny.

    Na konci roku 2003 po dlouhé době došlo ke změně předsedy SK, když kvůli narůstajícím pracovním povinostem skončil p. Hlavička, kterého nahradil Svatopluk Veroněk. Jako pokladník a jednatel klubu působil Stanislav Sadský, hlavním pořadatelem byl p. Beneš. O prodej klobás a výběr vstupného se starala pí. Veroňková a údržbu hřiště měl na starost p. Jiří Morava. Přičemž prvním krokem nového vedení bylo zakoupení 4 míčů a výměna zámků u kabin.

    S žáky musel vypomáhat Libor Fišar spolu se Svatoplukem Veroňkem ml., jelikož k dorostu přešel Vladimír Voplakal. V jeho dresu střílel branky Petr Příhoda a Voplakal ml. Z krátkého angažmá v Humpolci se do kádru dorostenců na skok vrátil Tomáš Jůzl.

    V prvním týmu se protočilo 18 hráčů vedených p. Čeledou a p. Pavlem Maršíkem, kteří stejně jako ostatní trénovali na tréninkovém hřišti v místě, kde dnes stojí tenisové kurty a hřiště s umělým povrchem. Kromě vybuduvání tréninkového hřiště byla v tomto období jako součást kanalizace vedena hadice, kterou se z pramene pod skládkou dodnes plní nádrže na hlvním hřišti a následně probíhá jeho závlaha. Došlo také k rekonstrukci branek panem Zabloudilem tak, aby svými rozměry splňovaly předepsané normy. Nicméně je veřejným tajemství, že jedna z branek jiřického hřiště je nepatrně nižší.

    Zimní přípravu na jarní část sezony 2003/2004 abysolvoval prnví tým v tělocvičně a na Metrostavu. V této době ho postihla personální nouze, a proto si svou sportovní kariéru oproti původnímu plánu musel protáhnout brankář Petr Pavelka. V průběhu roku pak byly dokončeny sítě na tréninkovém hřšti a posílen přívod vody do nádrží z pramene pod Cvrčákem, takže byl opět zvýšen komfort v oblasti zázemí. Ruku v ruce s poklesem sportovní formy klesla ale také spotřeba klobás, kterých se nakoupilo pouze za 14 630 Kč. Ani výbor se nescházel v hojném počtu a pozdější mírný herní vzestup prvního mužstva byl především zásluhou hráču z Pelhřimova.

    Snahou bylo nadále rozvíjet tenisový oddíl, a to především ve spolupráci se ZŠ Jiřice a humpoleckým trenérem Jiřím Šimkem. K němu na pravidelné tréninky docházelo 9 dětí, dále byl v tenisovém oddíle registrován i stejný počet dospělých.

    Fotbalové výkony po návratu do OP Pelhřimovska byly na podzim poměrné kolísavé a tabulku vedl navzdory posilám, kterými byly Blažek ml. a st., Heřmánek či Vratišovský, Ústrašín. Jiřice táhl také Veroněk ml., Čeleda, ale na postup to zatím těsně nestačilo. V žácích, kteří pod vedením Veroňka ml. skončili na 4. místě z pěti družstev, se objevovala jména jako B. Opluštil, J. Vincenc, M. Jirků či P. Tůma. Ten se jako vítěz dovednostní soutěže zúčastnil kempu Dušana Uhrina.

    Následující rok byla prohloubena spolupráce se ZŠ i v oblasti kopané. Po vzoru tenistů byly organizovány dva tréninky týdně se zaměřením na práci s míčem. Finančně žáky podporoval například p. Beneš, který uhradil veškerou stravu na soustředění. Proběhl také listopadový zájezd do Rakouska, kde v přátelském utkání žáci remizovali 7:7. A ukázkov trénink pro ně připravil tehdejší vyhledávač talentů pro Spartu Praha p. Křeček.

    V dorostu sezonu 2005/2006 chytal spolehlivý brakář Martin Tománek, který držel nad vodou tým doplácející na špatnou morálkou, četné červené karty a slabou účast na trénincích. Ta dosahovala pouhých 35 %. Odešlo také 7 hráčů původní základní sestavy a tým doplněný z žákovské kategorie se po podzimní části krčil na 12. místě s jediným cílem, kterým bylo odvrátit sestup.

    To muže měl pevně v rukou p. Cerhán a s průměrnou tréninkovou účastí okolo 16 hráčů mohl být spokojen. Nejlepším střelcem po podzimu byl s 8 brankami Martin Hájek, který pro zranění vynechal 4 utkání, což se v nich na výkonech týmu citelně projevilo. Přesto si mužstvo drželo první místo v tabulce s náskokem před  Počátkami a podzimní domácí neporazitelnost. Všechno klapalo i na jaře a "áčko" mohlo slavit postup do I.B třídy.

    Do sportovních aktivit v obci měla přibýt sjezdovka, která byla na konci roku 2005 hotova ze 75 %. Více inromací o tomto záměru se dočtete na stránkách Pelhřimovského deníku zde.

    Kázeň byla jedním z problémů také v roce 2006, a to nejen u dorostu. Řešily se jak časté výroky na adresu rozhodčích, tak péče o majetek klubu, který ze svých prostředků opravovala a udržovala obec. Nutná byla také inventarizace dresů, míčů a dalšího vybavení, které se často zapomínalo na tréninkovém hřišti za již stojícím domem s pečovatelskou službou. Řešit bylo třeba i pozici pokladníka a přechod na podvojné účetnictví, které bylo nově nezbytnou podmínkou v rámci podávání žádostí o dotace.

    První tým prošel drobnými změnami, když mimojiné odešel brankář Tomáš Čeleda. Ale v nové soutěži si počinal i přesto statečně. Za zmínku stojí bojovný výkon v derby proti Humpolci, ale bohužel i prohra 2:3 s Čejovem, kterou za vedení 2:0 výrazně ovlivnilo vyloučení Řezníčka. Po podzimu byl tým na 11. místě a vybojoval 14. bodů.

    Krajskou příslušnost se ale na jaře udržet nepodařilo, a tak se mužstvo muselo poroučet zpět do okresního přeboru. Navíc většina hráčů po nepovedené sezoně odešla do jiných klubů. A to i navzdory tomu, že, jak dokláda tabulka a výsledky jarních zápasů, o setrvání v soutěži se bojovalo do posledního kola. Jednou z mála posil, která zůstala na hostování z Humpolec i pro další sezonu, byl Martin Hájek.

    Činnost B-týmu v roce 2006 hodnotil p. Petřík pozitivně. Ve III. třídě se na podzim hrál vršek tabulky a na krásnyćh 17. bodech měli lví podíl tahouni týmu Zdeněk Čermák a Petr Příhoda. Na soupisce se protočilo těžko uvěřitelných 31 hráčů. Přesto se vedla diskuze nad jeho setrváním i pro sezony následující. Petřík se postavil jednoznačně za rezervu a v oblasti vedení tohto týmu zdůraznil zásluhy Martina Horkého. Pro výsledkový servis z jaraních klání roku 2007 klikejte zde.

    Dorost pokračoval v nastoleném trendu slabé účasti a nízké morálky, navíc ho čekala rozsáhlá generační obměna. Dle trenéra Pavla Vítka se navzdory problémům začal rýsovat budoucí talent a tahoun jiřické kopané Josef Jůzl. Avšak ani ten neodvrátil výkonostní pád týmu, když sezonu 2006/2007 dorostenci zakončili na posledním místě tabulky I. třídy dorostu.

    Z důvodu vysoké časové náročnosti, kterou si žádala především závlaha hřiště byl vznesen návrh tvorby fondu, do kterého by každý hráč přispíval 50 Kč. Tento fond měl sloužit k vyplácení odměn lidem (především z řad důchodců), kteří se starali o jiřický pažit. Od 13. května 2008 se tak po hlasování výboru i stalo. Počítalo se také s finančním ohodnocením všech trenérů, kteří trávili na hřišti spoustu drahocených chvil na úkor svého volného času.

Tradiční pouťový turnaj ovládly Speřice, když ve finále brankou Příhody zdolaly domácí celek.

kvalifikace:      Jiřice – Vřetovice 3:3 (2:3), penalty: 4:1, Hložek 2, Čermák,

                          Speřice – Stavby Mostů Praha 5:2 (1:2), Němec, Holenda 2, Pohan,

o třetí místo:    Vřetovice – Stavby Mostů Praha 7:2 (4:0)

finále:               Speřice – Jiřice 1:0 (1:0), Příhoda.Zdroj: https://pelhrimovsky.denik.cz/fotbal_region/pe_spf_turnajjirice20070801.html

    Rok 2007 přinesl díky dvěma úspěšným žádostem o dotaci opravu kabin, natažení nových ochraných sítí a především výstabu víceúčelového hřiště pro míčové sporty. To bylo dokončeno 31. května 2008. Po fotbalové stránce však nepřinesl nic zajimavého. První tým pod vedení p. Řezníčká hrál opět v klidných vodách okresního přeboru, rezerva skončila vinou špatného přístupu poslední a opět byla v sázce její další existence. Žáci i přípravka trénovali několikrát týdně a ani v zimě nezaháleli, když jim úkryt poskytovala tělocvična v ZŠ na Podhradě.

    Autobusový zájezd na Moravu 12. ledna 2008 byl veselým začátkem roku a skvělou stmelovací akcí, na kterou mnozí dodnes vzpomínají. Jedinou kaňkou snad byla nutnost platit si veškerou konzumaci, klub se postaral pouze o úhradu dopravného.

    Po fotbalové stránce se rok 2008 vrátil do normálu. Áčku sice po pádu zpět do okresního přeboru chyběl trenér a částečně i disciplína, nicméně sezonu 2007/2008 zakončilo v horních patrech tabulky po v celku vyrovnáných výsledcích z nichž vybočoval snad jen domácí debakl se rezervou Žirovnice.

    Béčko bylo doplněno dorostenci, avšak i tak ho odchod 4 hráčů poznamenal. Především chyběl Tůma, který byl přeřazen k prvnímu týmu. Sezona se tak dohrávala všelijak a po neurovnaných výsledcích z toho nakonec bylo předposlední místo v III. třídě. Přípravka, u které se již delší dobu vyskytoval Marcel Och v současnosti trénující mládež v Jablonci, se zúčastnila turnajů v Přibyslavi a Čejově.

    Nové víceúčelové hřiště s umělým povrchem krom užitku přineslo i stížnosti od majitelů sousedních pozemků p. Kovaříkové a p. Beranové. Ty trápily míče, které až příliš často končily na jejich zahradě. Navíc hráči jim poškodili plot při jeho přelézání. Předseda Svatopluk Veroněk st. tak na výroční schůzi koncem roku 2008 apeloval na hráče, aby nepřekopávali ochrannou síť.

    Výsledková krize se i nadále prohlubovala a první tým předváděl na podzim výkony jako na houpačce. Na jaře již vše výsledkově směřovalo k sestupu do III. třídy, když mančaft skončil na předposledním místě konečné tabulky Poutník ligy. Ještě hůře na tom byla rezerva, která doslova schytávala debakl za debaklem, ostatně přesvěčte se sami zde. Konečné beznadějně poslední místo v tabulce, ale pro rezervu neznamenalo sestup do pralesa nýbrž rovnou její alespoň prozatimní konec.

    Na následující ročník 2009/2010 opustily přípravku jména jako Eremiáš či D. Vincenc, které si vyhlédly skauti z TJ Dálnice Speřice. Nové tréninkové metody naší mládeži ukázali zástupci z FC Vysočina Jihlava. Problémem byl však nedostatek hráčů, který se řešil svozem drobotiny z Humpolce a případnou záložní variantou bylo sloučení této věkové kategorie se Speřicemi.

    Z dlouhotrvající krize se zdárně snažil dorost vytáhnout p. Fišar. K dispozici měl 22 hráčů, se kterými skončil na 2. místě z celkem šesti účastníků soutěže.

    Bengo tuto sezonu nehrálo, a tak se veškeré síly soustředily na první tým, který se se zlepšeným herním projevem pachtil v jiřickému fotbalu nedůstojné III. třídě. Přičemž nedostatek hráčů muesli řešit i zaskakující dorotenci. Na výkonech se jistě projevoval i v tomto období podstatně menší rozpočet, ačkoliv klub nadále sponzorovali Stavby mostů Praha a p. Čermák.

Poděkování za výše uvedené informace patří všem, kteří se podíleli na vedení fotbalu v Jiřicích, scházeli se na výročních schůzích a především z nich pořizovali obsáhle zápisy.

 

Pokud máte jakékoliv další či přesnější informace, fotografie či jiné materiály týkající se historie sportu v Jiřicích a chcete se o ně podělit, neváhejte se ozvat na vincenc.jakub@seznam.cz nebo na tel.: +420 605 719 958

Sportovní aktivity v obci před rokem 1991

    Mnohé z Vás jistě udivuje, z jakého důvodu se fotbal v Jiřicích hraje na mnohem nižší úrovni než v sousedních menších a pod obec Jiřice spadajících Speřicích. Jedním z mnoha důvodů je, že fotbal ve Speřicích má mnohem delší tradici. Ostatně jak se dočtete na jejich stránkách:

"Už v roce 1953 bylo na schůzi Místního národního výboru ve Speřicích rozhodnuto o přidělení pozemků Josefa Hnáta z čp. 14 a Františka Karlů z čp. 4 místnímu Československému svazu mládeže na zřízení hřiště. Od té doby hráli mladí fotbal pro svou vlastní zábavu. Do vybudování hřiště se hrávalo v místech, kde dnes stojí čp. 24; na poli Marie Urbanové z čp. 23 v místech za dálnicí a konečně nade vsí u čp. 30. Neoficiálně byla Tělovýchovná jednota Sokol Speřice založena v roce 1961, s tímto datem byla užívána i fotbalová vlajka." více info zde.

    To historie novodobého jiřického fotbalu sahá pouze do roku 1991, kdy byl 19. června znovu obnoven Sportovní klub Jiřice. Nicméně ani předtím obec se sportém zcela nezahálela. Snad už jen pamětníci vědí, že se nejprve na louce, zapůjčené pan Josefem Matouškem, a později již na místě, kde v současnosti stojí fobtalové hřiště, hrála národní házená.

    Zapůjčení louky panem Matouškem, která se nacházela u jeho domu (po chalupě u Vaňků) bylo samozřejmě zdarma, protože pan Matoušek byl sám velkým fanouškem místních házenkářů. Dřevěnou kabinu, která jiřickým házenkářům sloužila jak na louce, tak i později v prostorách současného hřiště, kam byla převezena, zhotovil jiřický tesař pan Josef Krejčí. Mezi další významné zakladatele házené v Jiřicích patřil i František Bejček.


Fotografie humpoleckých házenkářů z roku 1959, kde v té době působilo několik jiřických hráčů. V horní řadě zleva vedle trenéra Josefa Kršky stojí Vránek Josef a Bílek Pavel, řadu uzavírá pan Zdeněk Rýzner. V dolní řadě jako první zprava sedí Vladímír Dvořák a vedle něho pak Jiří Nermut.

    Nejvýznamnějším zápasem sezony bylo sousedské derby s družstvem z Hněvkovic, z jejichž mužstva představovali největší hrozbu bratři Jelínkové, p. Vadaš a další. Za jiřické v této době nastupovali tito hráči:

Brankáři: Svoboda Antonín, Horký Josef, Loukota Josef
V poli: Vránek Stanislav, Sulík Josef, Kameš Josef, Jandejsek Josef, Švec Josef, Jirásek Jan, Fučík František, Kozelský Bedřich, Fejtek Bohumil, Koča Oldřich, Vacata Josef, Kváš Jiří

    V Jiřicích nechybělo ani družstvo žen, o jehož tehdejší soupisce poskytla následující informace paní Marie Drahozalová.

Hráčky: Fučíková Olina, Fučíková Marie, Kamešová Božena, Sulíková Marie, Sedláková Milka, Satrapová Marie z Kobilce, Krčilová Marie, Viterová Milka a Viterová Božena z tírny, Viterová Marie, Davidová Božena, Viterová Zdena

    Pro opravdové milovníky historie pak ještě přidáváme následující fotografie. První z nich pochází z roku 1943 a jedná o družstvo tehdejších jiřických dorostenců. Při určení jmen jednotlivých hráčů však měli problém i ti největší pamětníci. Přesto se však podařilo určit, že hráč s vlaječkou byl Milouš Vincenc za zatáčky vedle Čapků a nejvyšší na konci řady stojící muž by měl být František Kváš z Dolních chalup.

    Poslední fotografie dvou mužstev, která byla častým soupeřem Jiřic, pak pochází z turnaje v sousedních Hněvkovicích. Přičemž z hráčů se podařilo rozeznat Jaroslava Vališe jako druhého zleva stojícího v pruhovaném dresu, který je strýcem pana Jiřího Nermuta st. A jako druhý stojící tentokráte zprava se pak nachází krejčí Jaroslav Vrzák z Humpolce.

Za poskytnuté informace velice děkujeme panu Josefu Vránkovi

Zároveň také děkujeme panu Rýznerovi a panu Fialovi za pomoc s identifikací hráčů.

 

Pokud máte jakékoliv další či přesnější informace, fotografie či jiné materiály týkající se historie sportu v Jiřicích a chcete se o ně podělit, neváhejte se ozvat na vincenc.jakub@seznam.cz nebo na tel.: +420 605 719 958